
PAČIR BANJA
Pačir banja se nalazi u Vojvodini, opština Bačka Topola, između Bajmoka i Stare Moravice.
Od Subotice je udaljena svega 30 km, od Novog Sada oko 90 km (1h vožnje), a od Beograda oko 180 km (2h vožnje).
Ova destinacija je bila potpuno nepoznata za turiste sve do 2014. godine, kada izgradnjom banje popularnost ovog mesta naglo raste. Najmlađa banja u Srbiji, jedinstvena je po svojim karakteristikama od sastava vode i lekovitosti, do neobično ružičaste boje jezera u letnjim mesecima.

IZGRADNJA BANJE
Izgradnja banje počela je bušenjem termalnog bunara 2008. godine (finansirano od strane Fonda za kapitalne investicije) ali zbog loše ekonomske situacije, nastavak radova se odlagao dugi niz godina.
Na kraju, stanovnici Pačira i sama mesna zajednica, preuzeli su inicijativu kakvu mnoga velika mesta nisu. To je jedan od razloga zašto meštani imaju popust kada ulaze u banju. Mesna zajednica na taj način želi da se zahvali svima njima, na nesebičnoj podršci u ostvarenju velikog cilja.

izvorište vode
Lekovita voda izvire na oko 1400 m dubine i na samom izvorištu temperatura vode je 72 stepena Celzijusa. Kako se voda približava površini, lagano se hladi na oko 35 stepeni Celzijusa jer se meša sa čistom bunarskom vodom.
Voda je slana i sadrži oko 21g soli po litri vode, što je slična količina soli koja se nalazi i u Jadranskom moru. Zaista, Parič banja se može smatrati „ružičastom kapi“ Panonskog mora.

lekovitost vode
Pačirska voda ima sertifikat lekovite vode i pogodna je za tretman:
različitih kožnih bolesti kao što je psorijaza, ekcemi, dermatitisi, seboreja, ihtioza…
oboljenja lokomotornog aparata – reumatska oboljenja, oboljenja zglobova, mišića, kičme, fibro-mijalgija, osteoporoza
oporavak posle sportskih povreda, preloma, uganuća, operacija
uroloških i ginekoloških bolesti
smanjenju uplanih (inflamatornih) procesa u telu
poboljšava raspoloženja kod hroničnog stresa i depresije (zbog prisustva litijuma i temperature vode koja je slična telesnoj temperaturi)
ubrzava metabolizam zbog prisustva joda i broma
osvežava izgled kože, kose, noktiju – podmlađuje

Ružičasto Pačir jezero
Pačir jezero je zapravo veštačko jezero jer se samo izvorište vode nalazi udaljeno od samog kompleksa.
Temperatura vode u jezeru varira od vremenskih uslova i kreće se od 28-32 stepena Celzijusa.
Jezero i sam objekat izgrađeni su po nactru gospodina Zoltana Valkaja.
Ceo kompleks se uredno održava i sve je veoma čisto, što doprinosi lepom užitku.
Jezero se prostire na površini od 2000 kvadratnih metara, što je približno veličini dva olimpijska bazena. Na prvi pogled jezero izgleda malo ali ako se rešite da ga preplivate, videćete da pogled zna da prevari.
Nema ribica i rastinja jer je voda izuzetno slana i zbog prisustva joda i fenola nepogodna za razvoj patogenih mikroba.
Kupanje na jezeru je pogodno i za decu, koja vrlo lako mogu da nauče da plivaju zbog gustine slane vode.
Jezero je najdublje na sredini oko 1.6 metara, prekriveno je oblim kamenčićima koji se nalaze i na obali. Tamna boja kamenčica u jezeru je posledica taloženja soli koji se nalaze u vodi.
Na kraju svake letnje sezone, voda iz jezera se isušuje, dno se čisti kao i cevi koje dopremaju vodu.
Oko jezera je lepo uređena plaža sa kamenčićima, a iza su raspoređene klupe sa besplatnim suncobranima, ležaljkama, stolicama.
Oko jezera nalazi se velika zelena površina na kojoj možete pronaći teren za mali fudbal i odbojku, kao i ljuljaške za decu i mini tobogan.
Oko jezera ima mesta za približno 1000 ljudi.
Dozvoljeno je uneti hranu.

Boja vode
Boja vode je nešto što jezero u Parič banji svrstava u prave dragulje naše planete. U letnjim mesecima (juli, avgust) boja vode u jezeru postaje ružičasta, dok je voda u zatvorenim bazenima tamno zeleno-plavičaste boje.
Iako, se boja vode povezuje sa mineralnim sastavom, lično sam ubeđena da je u pitanju postojanje specifične vrste mikro-alge. Potrebno je uraditi dodatna istraživanja na ovu temu, o čemu ću detaljno pisati.
Napomena: ružičasta voda ne menja boju vaše odeće.
Miris vode
Za miris vode može se reći da je specifičan i u prvi mah – neprijatan. Međutim, čulo mirisa se vrlo brzo adaptira i već posle kraćeg vremena nije toliko jak. Miris vode potiče od sulfida, fenola, joda i ostalih rastvorenih minerala. Voda je slanog ukusa.

Zatvoreni bazeni
Dva zatvorena bazena se nalaze na prostoru oko 700 kvadratnih metara nadkrivene površine, od kojih 200 kvadratnih metara pripada bazenima.
Kapacitet je oko 200 ljudi. Zatvoreni bazeni rade 365 dana u godini, pa je lekovita voda sada dostupna u i zimskim mesecima.
Temperatura vode je nešto viša nego na otvorenom jezeru i kreće se oko 30-32 stepena Celzijusa. Miris vode je intenzivan i mnogo jači nego na jezeru.
Sve je vrlo čisto i uredno.
Prateći objekti
-
svlačionice
-
wc
-
tuševi sa toplom i hladnom vodom
-
kafe (sokovi, kafa, voda, palačinke, mekike-langoš, pomfrit…)
Radno vreme
-
U sezoni radno vreme 10 - 19.30 h
-
Tokom zime 11 - 19h
Cene ulaznica:
Deca mlađa od 4 godine ne plaćaju ulaz
Deca od 4 do 14 godina 200 din.
Odrasli 350 din.
Porodična (2+2) 900 din.
Posle 17.30h 150 din.
Penzioneri – imaju popust
Parking – besplatan
Bežični internet – besplatan
*Za vreme COVID infekcije obavezno je nošenje maske na ulazu u banjski kompleks. Neće vas pustiti da uđete ako nemate masku. Dok ste na kupalištu, ako držite distancu nije potrebno nošenje maske.
